sobota, 17 grudnia 2011

choinka

już ubrana :)

Witajcie.
Dzisiaj (mam nadzieje) ostatnie porządki u mnie. Przynajmniej te "z grubsza" ;)
Ale wyprzątane, zmieniona pościel :) mam różową ;P
A oto moja choinka przed ozdobami  tylko światełka i już 'ubrana'

i teraz przybliżenie na aniołka, którego zrobiłam dawno dawno temu jak miałam chyba 10 lat czy jakoś tak.

POCHODZENIE ZWYCZAJU
W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo dobrego i złego" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech.


OZDOBY
Dawnymi, tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki (wypiekane często w kształcie serc), orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. zimne ognie. Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami (jak dawniej), srebrnymi i złotymi włosami anielskimi. W większości krajów drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny. W krajach znajdujących się pod wpływem tradycji angielskiej i amerykańskiej, drzewko ubiera się wcześniej.


Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej też na gruncie biblijnym:
 • Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
 • Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.
 • Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli przez Szatana Diabła Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.
 • Orzechy, zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.
 • Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.
 • Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.
 • Anioły mają opiekować się domem.
 • Jemioła. Ten symbol przybył do nas z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.
 • Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.
PREZENTY
Do dzisiaj, w wigilijny wieczór pod choinką znajdują się prezenty, przyniesione, w zależności od regionu, przez Aniołka, Dzieciątko, Gwiazdkę, Gwiazdora, Dziadka Mroza (ros. Дед мороз) lub Świętego Mikołaja. Jest to tradycja rzadko spotykana w innych krajach, gdzie, jeśli w ogóle jest taki zwyczaj, prezenty są ofiarowywane w Boże Narodzenie. W niektórych tradycjach samo drzewko bywa niespodzianką dla dzieci i gości.

Źródło powyższego tekstu kursywą to WIKIPEDIA


Przypominam po raz ostatni o rozdaniu.
Już taki Świąteczny czas. Coraz bliżej Święta, więc zwlekać nie można. A ja już chce wysłać.
jedynie przedłużę termin. Jak długo skoro mówię o spieszeniu się? Na niedługo. Do jutra. Póki się nie obudzę, nie wstanę i nie zablokuję możliwości dodawania komentarzy do posta z rozdaniem.
A bo właśnie pod tym postem można, a wręcz trzeba się zgłaszać. A oto link do niego:

Czekam na kolejne zgłoszenia. 
Nie zapomnijcie podać maila, bym mogła Was poinformować o wygranej!
A jutro pamiętajcie o tym by sprawdzić maila i jak najszybciej odpisać ;)
Dobrej nocki życzę :*

14 komentarzy:

 1. Choinka to jest TEN symbol świąt <3 Kocha jej zapach, dlatego choinka po prostu MUSI być prawdziwa :D

  OdpowiedzUsuń
 2. w kwestii świąt jestem w lesie, ale nie lesie pełnym choinek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No prawda, trochę sprzątania jest, ale to jednak 'ten' urok : ) Nie wyobrażam sobie mieć sztucznej choinki w domu, to zabawne jak się potem wyrzuca ją przez balkon :D

  Dziękuję. Impreza była w domu weselnym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto się pomęczyć ze sprzątaniem porządkowanie itp., ale potem efekt jest świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. te perfumy Naomi to dla mnie cudeńko, delikatne, słodziutkie, mmm !

  OdpowiedzUsuń
 6. tak, narazie wolę zostać anonimowa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Aniołek słodki:)
  A masz żywą choinkę??

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapraszam do mnie, potrzebna mi pomoc w ubieraniu choinki a tobie wyszło to znakomicie. ; )

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie motywacją, więc pisz :)
Na pewno odwiedzę Twojego bloga, odpiszę, przeczytam, skomentuję..
A jeżeli podoba Ci się tutaj to zaobserwuj..