sobota, 19 listopada 2011

sleepy day

Cześć!
Co tam? Jak Tam? Jak minęła sobota?
Mnie.. szczerze powiedziawszy nie wiem. A raczej wiem, ale nic nie robiłam. W sumie nie do końca nic nie robiłam bo spanie to też jest coś ;)

Wracając do tematu.
Krótko co to jest sen:

Sen – stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie okołodobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości (z wyjątkiem świadomego snu) i bezruch. Sen charakteryzuje się ustępowaniem pod wpływem czynników zewnętrznych.

ZAPOTRZEBOWANIE NA SEN
Długość snu u zwierząt znacznie się różni. U żyraf wynosi on 2 godziny na dobę, a np. u nietoperzy 20 godzin na dobę. U niektórych zwierząt (pingwiny, foki, delfiny) półkule mózgowe śpią na zmianę. Objawia się to zamknięciem oka przez śpiąca półkulę. Foki śpią w ten sposób, żeby wynurzać się w celu zaczerpnięcia powietrza.
Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną. Badania przeprowadzone na ponad 1 milionie osób w Kalifornii wykazały, że większość osób śpi 8-9 godzin na dobę, następna duża grupa osób śpi 7-8 godzin. W czasie całego swojego życia człowiek przesypia około 20 lat.
Ilość snu zależy od wieku – u noworodka jest to około 18 godzin dziennie w kolejnych latach coraz mniej. Noworodek i małe dziecko sen dzieli na kilka części – u osoby dorosłej sen odbywa się w jednej większej części.


Sen dzieli się na dwie fazy (fazy snu):
* Sen o wolnych ruchach gałek ocznych (skrót: NREM – non-rapid eye movement); inne nazwy: sen głęboki, sen wolnofalowy. W fazie tej pojawiają się fale Δ aktywności elektrycznej mózgu.
 Ze względu na udział fal wolnych podzielono go na 4 studia:
Stadium 1, w którym świadomość bodźców docierających ze środowiska stopniowo maleje, w zapisie EEG pojawiają się wolne ruchy gałek ocznych, znikają fale alfa, a dominują fale o częstości 2-7 Hz o amplitudzie nie wyższej niż 75 μV.
Stadium 2 charakteryzuje się brakiem reaktywności na bodźce oraz występowaniem wrzecion snu i zespołów K.
Stadium 3 to stan, w którym w badaniu PSG w badanym i ocenianym odcinku czasu 20-50% czasu zajmują fale o częstości 2 Hz lub wolniejsze o amplitudzie nie mniejszej niż 75 μV.
Stadium 4 zawiera więcej niż 50% fal wolnych o amplitudzie powyżej 75 μV. 
*Sen o szybkich ruchach gałek ocznych (skrót: REM – rapid eye movement); inne nazwy: sen płytki, sen paradoksalny. W tej fazie występują najczęściej marzenia senne. W tej fazie następuje całkowite rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się.


Sen zaczyna się fazą NREM, prawidłowo o czasie trwania 80-100 min, po której następuje faza snu REM trwająca ok. 15 min. U osób dorosłych tego typu cykl powtarza się 4-5 krotnie.
 
Wraz z długością snu:
~ spada udział najgłębszego stadium snu wolnofalowego (o największej aktywności fal Δ) 
~ rośnie czas trwania fazy REM, która pod koniec nocy zazwyczaj trwa około 40 minut.

Jak to mnie już znacie, powyższy tekst pochodzi z Wikipedii. Ale to nie koniec. Więcej przeczytać można na stronie http://pl.wikipedia.org/.

 Dlaczego dzisiaj temat snu? A no dlatego, że jak wiecie z poprzedniego posta byłam wczoraj na maratonie sagi zmierzch. Wrażenia - SUPER ! Wg. mnie super nakręcili pierwszą część. I dobrze, że jest to rozdzielenie na dwie części bo nie wyobrażam sobie by w dwie godziny pokazać całą książkę. Szkoda, że wpadli na ten pomysł dopiero teraz a nie od pierwszej części :/
W kinie byłam 19:30, ale jeszcze nie wpuszczali. Zaczęli wpuszczać 20 minut później a kolejka byłą na całe kino. Film zaczął się gdzieś 10 po ósmej. No to pierwsza część. Później przerwa - jak dla mnie za długa. chyba z 20-30 minut. Po drugiej części kolejna długa przerwa ok 20 minut. Trzecia część. I.. koniec nie-czytania napisów, bo zaczyna się 4 część. Trochę momentami zmieniona książka, ale dużo wg. mnie dobrze nakręconych zdjęć. Super. Bardzo mi się podobało. Muszę iść na to jeszcze raz ;)
Jako, że byłą to noc, to oczy się kleiły. Muszę przyznać. Ale nie usnęłam! Na ostatniej części całkowicie mi się już spać nie chciało. Nie wiem czy to przez to, że już wystarczająco dużo wcześniej siedziałam bez snu czy z tej ekscytacji czwartą częścią. Tak czy owak jak już wracałam do domu (co zajęło 20 minut, tak samo jak podróż do kina - co nas zdziwiło) to myślałam tylko o tym, żeby iść spać. Nie że mi się chciało tylko chciałam jakoś funkcjonować w sobotę, a nie iść spać o 15. Jako że wyszliśmy z kina 4:40 (patrzyłam na zegarek xD) to w domu byliśmy o 5tej. Umyć się, umyć zęby, przebrać się i spać. Szybko. Niecały 20 minut a ja już chrapałam xD Wstaję a jest ciemno. Nie wiem o co kaman. Patrzę na zegarek 4:15. Ale 4 czy 16? Patrzę na komórkę a tam uśmiecha się do mnie ekran z napisem 16:16. No super. To aż tyle spałam? A nawet nie wiem co mi się śniło xD Czy w ogóle coś.
Jedno jest pewne - marzenia, że zrobią 5 część Sagi (to akurat realne) i że zagram Reneesme poszły w siną dal.. Bo w czwartej części kiedy to Jacob sobie wpoił Reneesme, jest pokazana już jako starsza dziewczyna, nastolatka..
A miałam już wysyłać swoje CV i zgłoszenie i tysiące próśb xD LOL ! xD
Eh.. Ale życie daje mi w kość.


Dzieci są słodkie jak śpią..
moje ulubione ♥

To by było na tyle ;)
Za niedługo kolejna noc i znowu kolejne sny. Oby mi się wreszcie coś śniło ;)
Jeszcze troche czasu zanim pokładziemy się spać, ale już życzę Wam dobrej nocy ;*

Do napisania !

13 komentarzy:

 1. słodkie ;)
  zapraszam do mnie, będzie mi miło jak wpadniesz w wolnej chili :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne zdjęcia:) Oj, uwielbiam spać:D Hahaha, to jedno z moich hobby XD

  OdpowiedzUsuń
 3. Owszem, nie czytałam, lecz oglądałam :)
  Osobiście wiele osób z mojego otoczenia uwielbia Zmierzch. :)

  O, śpiące dzieci są przesłodkie <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Do kina pójde tylko chciałam pójść na wszystkie cześci . Zapomniałam jak się to nazywa start chyba 23 meta 7 rano :) No ale mam 15 lat może jak pojawi się 2 cześć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ale słodkie :3
  mi sobota mineła bardzo fajnie, ogólnie to był jeden z lepszych dni w tym roku :3

  OdpowiedzUsuń
 6. ` Mnie się niestety nie udało nie zasnąć. Ale także na 4 części byłam wypoczęta. Przyjechała do domku i spałam tylko do 13, lecz już o 20 leżałam w łóżku..

  OdpowiedzUsuń
 7. Maraton Horrorów :) a w tym : Postrach nocy (genialny film, polecam), Nie bój się ciemności (o mało co nie zasnęłam bo był taki nudny) i Krzyk 4 (też spoko film szczególnie o 3 nad ranem :D)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oho, racja, bo i już się nie uczyłam;P Za to jeszcze bardziej bolało mnie gardło, bo oczywiście jak nazwał mnie wariatką to się zaczęły wygłupy.
  Sen, hmm, dziś spałam tylko do 11, a jutro skl.;/ O ile idę. Jak nie to sobie pośpię;P

  OdpowiedzUsuń
 9. ale ładne :)
  wbijaj do mnie :>

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie motywacją, więc pisz :)
Na pewno odwiedzę Twojego bloga, odpiszę, przeczytam, skomentuję..
A jeżeli podoba Ci się tutaj to zaobserwuj..