piątek, 19 sierpnia 2011

love ♥

Hej, hej, hello... :)
Nie wiem co mnie naszło, ale dziś będzie trochę romantyczny temat. Miłość. Czym jest? A kto wie? Definicji jest kilka, ja podam tą z Wikipedii ^^

Miłość - podstawową definicją jest pragnienie szczęścia dla drugiej osoby (ewentualnie siebie bądź innego ważniejszego bytu). Miłość często jest rozumiana jako dowolna ilość emocji i doświadczeń zachodzących z powodu silnej więzi. Słowo "miłość" może odnosić się do wielu różnorodnych uczuć, stanów i postaw, poczynając od ogólnego zadowolenia, a kończąc na silnej więzi międzyludzkiej, jednakże nie jest ona sama w sobie uczuciem.

Symbol miłości - serce


Rodzaje miłości: 
Agape (gr., łac. Caritas) - to typ miłości bezinteresownej, opierającej się na altruizmie i duchowej więzi, często motywowanej religijnie. 
Philia (gr., łac. Amicitia) - miłość platoniczna, wolna od seksu i zmysłowości, przyjacielska, bezinteresowna, lojalna i wierna. Platon w "Uczcie" opisuje historię opowiadaną przez Arystofanesa o bardzo silnej istocie ludzkiej o dwu twarzach, czterech rękach, czterech nogach, plecach i piersiach naokoło, zagrażającej bogom. Zeus znalazł sposób, by, nie zabijając ludzi (jak chcieli inni bogowie), osłabić ich przez przecięcie każdego na dwie połowy. Od tej pory każdy szuka drugiej połowy, a gdy ją znajdzie, druga osoba, choć obca, staje się nagle bliska. 
Eros (gr., łac. Amor) - miłość twórcza, kreatywna lub romantyczna, w której dominującą rolę odgrywa sentyment, tęsknota, oczarowanie, pragnienie coraz większej pełni. 
Sexus - miłość zmysłowa, realizująca się w zbliżeniach płciowych, oparta na wzajemnym pożądaniu; najczęściej ma swój początek w zakochaniu. 
narcyzm - (por. egoizm), miłość do samego siebie.

Według Roberta Sternberga miłość można opisać przy pomocy trzech zasadniczych składników. Są to namiętność, intymność i zaangażowanie.
Intymność, czyli bliskość, to wszelkie pozytywne uczucia i działania wzmagające przywiązanie partnerów.
Na tak pojmowaną intymność składają się: pragnienie dbania o dobro partnera, przeżywanie szczęścia w obecności partnera i z jego powodu, szacunek dla partnera, przekonanie, że można na niego liczyć w potrzebie, wzajemne zrozumienie, wzajemne dzielenie się przeżyciami i dobrami duchowymi i materialnymi, dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia, wymiana intymnych informacji, uważanie partnera za ważny element własnego życia.
Namiętność to przeżywanie silnych emocji zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Gdy intensywność namiętności jest wysoka, przeżywa się takie emocje jak pożądanie, radość, podniecenie, tęsknotę, zazdrość, niepokój. Stanom tym towarzyszy silna motywacja do połączenia się z obiektem miłości, fizycznej bliskości, kontaktów seksualnych. Często miłość utożsamiana jest z namiętnością.
Zaangażowanie w utrzymanie związku to wszelkie działania mające na celu przekształcenie miłości w trwały związek. Jest to świadoma decyzja co do tego, czy chcemy zostać w danym związku, czy jest on dla nas satysfakcjonujący. Jest to więc składnik miłości, którego nasilenie sami kontrolujemy. Silne zaangażowanie może być czynnikiem skutecznie podtrzymującym dany związek. W parach zadowolonych z małżeństwa, zaangażowanie jest zazwyczaj najsilniejszym składnikiem podtrzymującym uczucie miłości w danym związku.
  
7 form miłości:
 • lubienie: intymność, ale bez zaangażowania czy namiętności.
 • zadurzenie: namiętność bez zaangażowania czy intymności.
 • pusta miłość: zaangażowanie bez namiętności czy intymności.
 • romantyczna miłość: intymność i namiętność, ale bez zaangażowania.
 • niedorzeczna miłość: zaangażowanie i namiętność, ale bez intymności.
 • partnerska miłość: zaangażowanie i intymność, ale bez namiętności.
 • miłość doskonała: zaangażowanie, intymność i namiętność.

Fazy związku:
(wg. Sternberga) 
1. Faza zakochania Zaczynają rozwijać się trzy składniki, przy czym najsilniej przybiera na sile namiętność. Pojawią się symptomy charakterystyczne dla miłości.
2. Faza romantycznych początków Charakteryzuje się wzrostem intymności. Jest zazwyczaj krótkotrwała. Rozbudzeni namiętnością partnerzy zaczynają częściej się spotykać, rozmawiać o sobie, lepiej się poznawać, efektem tego jest wzrost intymności. Pojawia się także decyzja co do utrzymania związku i przechodzi on w fazę trzecią.
3. Faza związku kompletnego Charakteryzuje się występowaniem wszystkich trzech składników. Wiąże się to zazwyczaj z podjęciem decyzji o ślubie, zamieszkaniu razem, a więc decyzji co do trwania danego związku. Jest to faza najbardziej zadowalająca dla partnerów, a także najbardziej nasycona emocjami. Osiągają oni najwyższy stopień intymności. Podobnie teraz ich zobowiązanie jest bardzo mocne. Koniec tej fazy jest jednoznaczny z nieuchronnym końcem namiętności. Nagłe osłabnięcie namiętności wyznacza wejście w fazę czwartą.
4. Faza związku przyjacielskiego Jest pozbawiona składnika namiętności, który jeśli był utożsamiany z samą miłością, może oznaczać, że w danym związku miłość wypaliła się. Dla wielu ludzi wejście w fazę związku przyjacielskiego oznacza najbardziej satysfakcjonujący okres dla ich związku. Uwzględniając fakt, że w fazie tej dominuje zaangażowanie, które jest zależne od naszej woli, jak i intymność, która tylko po części także jest od niej zależna, możemy stwierdzić, że przedłużenie tej fazy jest zależne od woli obojga partnerów. Problemem może być dla nich podtrzymanie intymności na wysokim poziomie, a więc wzajemne zaufanie, lubienie się, chęć pomagania i otrzymywania pomocy. Jeśli nie uda się podtrzymać intymności, związek przechodzi w ostatnią z faz.
5. Faza związku pustego Charakteryzuje się jedynie zaangażowaniem, które jest jedynym składnikiem podtrzymującym go. Diada taka jest jedynie pozostałością po miłości, gdyż opierając się na samym zaangażowaniu należy się liczyć z możliwością, że któryś z partnerów zapragnie zmiany i zrezygnuje z dalszego trwania takiego związku. Jest to faza, która nie musi pojawić się w związku, o ile partnerom uda się podtrzymać intymność. Jednak w momencie spadku intymności, zaangażowanie może również podtrzymywać dany związek z równie dobrym rezultatem. Jeżeli dochodzi do tej fazy najczęściej związek przechodzi w fazę szóstą.
6. Rozpad związku

Model Ira Reiss, Teoretyczny model miłości Johna Lee, Koncepcja Bardisa, Ujęcie Ericha Fromma, Zakochanie - o tym możecie przeczytać u źródła mojego postu: Wikipedia, hasło: miłośćInspiracje miłosne..


 A na WolframAlpha znalazłam coś co tłumaczy dlaczego nie rozumiemy miłości..
 
 
I jak? Podoba się? Rozumie ktoś? haha ^^ 
ale na pewno wiemy, że Miłość = nauka ścisła xD

Taaa.. wróciła Wasza Angie - ta od dłuuuugich postów xD haha. zobaczymy co będzie następnym razem. muszę coś ciekawego znaleźć by nie tracić czytelników ;)

Czemu taki temat? Hmm.. nie wiem. Tak jakoś padło, poza tym chciałam podzielić się z Wami równaniem matematycznym xD
Dobra. Kończę przynudzanie i zaczynam myśleć czym mogę się jeszcze z Wami podzielić..
Dziękuję za uwagę!
Dobrej nocki ;*


32 komentarze:

 1. Polecam, polecam ;d
  Chociaż jest kilka osób, którzy twierdzą, że jest beznadziejny. Miejmy nadzieję, że Tobie się spodoba xd Jak na polski film to jest baaardzo dobry. ;d

  OdpowiedzUsuń
 2. o miałam coś takiego na wychowaniu do życia w rodzinie :D
  nawet miłośc obliczają a ja zwykłej potęgi nie umiem haha :D

  OdpowiedzUsuń
 3. no jak skoncze 18 to sprobuje piwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do aparatu górę nosze rok i 5 miesięcy a doł we wrześniu minie rok:P I raczej nie zanosi się żeby, prędko był zdejmowany:))

  OdpowiedzUsuń
 5. haha :)) fajny post ;) chociaż ja o miłości nie chce nic słyszeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. niestety nie spotkałam :(
  a co do Twojego pytania to tutaj znajdziesz odpowiedź :
  http://sky-world-words.blogspot.com/2011/08/milowka.html#comments

  OdpowiedzUsuń
 7. cuudną notkę zrobiłaś...tego sttatniego to nie rozszyfruje hihi :))

  OdpowiedzUsuń
 8. MIŁOŚĆ .. :**
  jeszcze nie dawno wcale nie była mi potrzebna. jeszcze nie dawno miałam ją po dziurki w nosie. ale teraz czuję , że jest to bardzo ważny element w moim życiu. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. co tak się czepiasz tych %% ? ;p
  moi znajomi piją przy mnie i nawet mnie do tego nie ciągnie żeby spróbować, jak bede miec 18 to na pewno coś wypije, ale się nie upije ;p

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś miałam do napisania wypracowanie,którego tezą był motyw miłości. Dlatego uważam,iż post jest mega przydatny;] Ponadto jest on ciekawy:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. miłość czy ta mała czy ta duża jest jednakowo ważna ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. nie wiedziałam że może być tyle rodzajów miłości XD

  OdpowiedzUsuń
 13. Wow... ale się napisałaś ;D
  ale bardzo ciekawy post ;)
  Zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 14. Ooo ta notka jest bardzo ciekawa .
  Aż mnie zaskoczyło ;p

  OdpowiedzUsuń
 15. hah, fajny temat na notkę ;D
  duuużo się dowiedziałam na ten temat. ^^

  OdpowiedzUsuń
 16. Powaliły mnie te równania a jednocześnie przypomniało mi się coś ważnego:
  "KURDEEEEEEEEEEEEE! JUZ ZA CHWILĘ SZKOŁA!!!" o,O
  o rany- zdycham :(

  OdpowiedzUsuń
 17. fajne post taki o miłości ; )
  hehe, no tak teraaz wszystko jasne ; )

  zapraszam do mnie;*

  OdpowiedzUsuń
 18. Raczej nie wierze w miłość , choć zdarza się - to prawda ; )

  OdpowiedzUsuń
 19. Kupiłam go w takim sklepie PEPCO w Dębicy :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Również polubiłam twoja, stronkę na facebooku :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Możliwe :D
  Kuleczkę znalazłam pod jakimś krzakiem , przed salą treningową tam w B. ; )

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetna piosenka - w ogóle tak przeglądając to Enej ma bardzo pozytywne utwory ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Miłość ? hmm.. chciała bym ją odnaleźć bo wiem że jest ważna w życiu <33

  OdpowiedzUsuń
 24. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 25. wysyłam bez koperty, piszę tylko ID na pocztówce;)

  OdpowiedzUsuń
 26. heh, tak pozwole ci je zgapić xD
  Hehe, Pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
 27. hmm to takie fiolet podchodzący pod kolor niebieski ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. mimo wszystko mam nadzieje, że będziesz do mnie wpadać :)
  co do Eneja to właśnie oglądalam powtórkę finału :D powiem szczerze że całkiem sympatyczne chłopaki

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie motywacją, więc pisz :)
Na pewno odwiedzę Twojego bloga, odpiszę, przeczytam, skomentuję..
A jeżeli podoba Ci się tutaj to zaobserwuj..